Śruby dwustronne - studbolt - ANSI B16.5

Śruby dwustronne typu Studbolt według specyfikacji ASME stosowane są w podobnych sytuacjach  i aplikacjach jak śruby dwustronne według norm polskich czy niemieckich. Śruby typu studbolt wykorzystywane są w rurociągach energetycznych pary i wody, na instalacjach petrochemicznych, ropociągach i ogólnie wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność zastosowania przyłącza kołnierzowego.

 

W przeważającej większości przypadków nasi klienci poszukują typowych śrub dwustronnych, które można porównać do śrub wg DIN 975. Wówczas dostarczamy śruby typu studbolt z gwintem calowym (UNC, UNF ) lub metrycznym na całej długości trzpienia (patrz rys.1).  Dla śruby tego typu należy zastosować dwie nakrętki w tzw. Wykonaniu ciężkim  - po jednej na każdą stronę szpilki. Ten typ szpilek jest zazwyczaj wykorzystywany w połączeniach kołnierzowych.


stud bolt b16.5 a 193 b7

rys.1 studbolt z gwintem na całej długości trzpienia


Oczywiście norma ANSI B16.5 nie mogła nie uwzględnić śrub dwustronnych stud bolt dla wykonania z gwintem pasowanym. W tym przypadku stud bolt jest z jednej strony spasowany z otworem (z reguły w korpusie zaworu, przepustnicy itp.) , a z drugiej strony jest spasowany z nakrętką o odpowiedniej średnicy i uzwojeniu. Śruby pasowane wg ANSI B16.5 charakteryzują się wolną, pozbawioną uzwojenia częścią trzpienia (rys.2).

 

stud bolt tap end b16.

rys.2. Stud bolt z gwintem pasowanym

 

W jaki sposób określa się długość śrub typu studbolt?


Śruby dwustronne typu Stud bolt zamawiane są zazwyczaj ze wskazaniem długości zaproponowanej przez projektanta danej nitki technologicznej, na której zachodzi konieczność wykorzystania śrub typu stud bolt. Należy mieć na uwadze fakt, że faktyczna długość śruby mierzona jest zgodnie z normą wzdłuż osi szpilki od rozpoczęcia pierwszych zwojów śruby. Zgodnie z zasadą za pierwszy zwój śruby przyjmuje się punkt przecięcia głównego uzwojenia z jego punktem początkowym. Sytuację tę dobrze ilustruje poniższy rysunek (rys.3). Warto się mu przyjrzeć, aby mieć świadomość, że faktyczna długość śruby może się nieznacznie różnić od długości zamawianej, co jest konsekwencją powyższych wytycznych. Śruby dostarczane są z przewidzianym w normie ANSI / ASME B16.5 naddatkiem wynoszącym ~ 1/4" [~ 6.35 mm]. Tolerancje długości dla śrub o wszystkich średnicach kształtują się następująco:

dla śrub o długości :

 

do 12"[~304,8 mm]                        tolerancja + / - 0,062" [~ 1,57 mm]

 

12" - 18 " [~ 304,8mm - 457,2 mm] tolerancja + / - 0,125" [~ 3,17 mm]

 

ponad 18"[~ 457,2 mm]                  tolerancja + / - 0,250" [~ 6,35 mm]

 

 

stud bolt a 193 b7

rys. 3. sposób mierzenia długości śruby studbolt

 

W jaki sposób powinny być przygotowane końcówki śrub dwustronnych typu stud bolt?

 

Końce śrub powinny być płaskie, fazowane lub ścięte w zależności od możliwości i warunków danego producenta. Kiedy końcówki są płaskie i fazowane, wówczas średnica płaszczyzny płaskiej nie powinna być mniejsza niż jeden i większa niż dwa zwoje gwintu mierzone wzdłuż skrajnych końców śruby.

Jaka klasa gwintu powinna charakteryzować śruby typu stud bolt?

Gwintowanie śrub dwustronnych typu stud bolt powinno być przeprowadzone zgodnie ze znormalizowanymi zasadami dotyczącymi gwintów zgrubnych (UNC). Stud bolty o średnicy 1" i mniejszej powinny być gwintowane uzwojeniem w klasie 2A. Z kolei dla śrub dwustronnych o średnicy większej niż 1" powinno być stosowane uzwojenie określane przez serię 8 normy (8 UN) ANSI / ASME B1.1, a gwint powinien odpowiadać klasie 2A. Zakres tolerancji dla w/w gwintów określony został w normie ANSI / ASME B1.3

 

 Jakie materiał są stosowane do produkcji szpilek typu stud bolt?

Informacje dotyczące zastosowanych materiałów i ich własności mechanicznych oraz odporności na czynniki chemiczne, powinien określić zamawiający zgodnie z wytycznymi wyszczególnionymi w normach ASME, ASTM oraz ANSI. Informacja dotycząca normy jest niezbędna do prawidłowego określenia gatunku materiału. Najczęściej do produkcji stud boltów stosowane są następujące gatunki materiałów:

ASTM A307 Gr. A, ASTM A307Gr. B, ASTM A193Gr. B5, ASTM A193 Gr. B6, ASTM A193 Gr. B7, ASTM A193 Gr. B16, ASTM A193 Gr. B8, ASTM A193 Gr. B8C, ASTM A193 Gr. B8M, ASTM A193 Gr. B8T, ASTM A193 Gr. B8, ASTM A193 Gr. B8C, ASTM A193 Gr. B8M, ASTM A193 Gr. B8T, ASTM A320 Gr. L7, ASTM A320 Gr. L7A i inne.

 

W jaki sposób mogą być zabezpieczone śruby dwustronne?

 

W zależności od środowiska i rodzaju instalacji klienci zlecają nam nałożenie na śruby różnych powłok zabezpieczających. Poniżej prezentujemy listę najczęściej stosowanych powłok ochronnych:

PTFE

Xylan 1000

Xylan 1400

Sermagard 1105

Sermagard 1280

dwusiarczek molibdenu

Kadmowanie

Cynkowanie elektrolityczne

Chromianowanie

Fosforowanie

Tlenkowanie na czarno

Pasywacja

Ocynk ogniowy (Hot Dip Galvanizing , HDG)


Zapraszamy do składania zapytań na śruby typu stud bolt