Śruby dwustonne w ocynku ogniowym

Sposób i wybór zabezpieczenia elementów złącznych i konstrukcyjnych przed korozją jest w zasadzie najbardziej krytyczną decyzją przed którą stają projektanci i konstruktorzy. Właściwe zabezpieczenie w wielu przypadkach decyduje nie tylko o trwałości połączeń złącznych, ale także o zdrowiu i bezpieczeństwu osób pracujących na platformach wiertniczych i innych aplikacjach, na których „zaufanie” względem elementów konstrukcyjnych jest szczególnie istotne.

 

Śruby dwustronne typu stud bolt wytwarzane i dostarczane przez naszą firmę są zazwyczaj dostarczane po procesie cynkowania galwanicznego HDG. Ochrona elementów złącznych przez cynkowanie ogniowe jest w zasadzie jednym z najbardziej ekonomicznych i gwarantuje stosunkowo dobrą, długotrwałą i bezobsługową ochronę elementów konstrukcyjnych eliminując przy tym większość zagrożeń związanych z przebywaniem w okolicach obiektów przemysłowych i na platformach wiertniczych.

 

Jak przebiega proces cynkowania ogniowego śrub?

 

Podobnie jak w przypadku cynkowania metodą elektrolityczną, kluczem do prawidłowego zabezpieczenia przed korozją jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, na którą ma być naniesiona powłoka cynku. Nieodpowiednie oczyszczenie elementów może sprawić, że reakcja polegają na szczelnym pokryciu i połączeniu się cynku z powierzchnią stud bolt –a nie będzie efektywna a wówczas znacznie łatwiej o powstawanie ognisk korozji między zwojami gwintu. Proces oczyszczania elementów złącznych z zanieczyszczeń, które mogłyby doprowadzić do wad polega w pierwszej kolejności na zanurzeniu śrub w roztworze ługu, który skutecznie odtłuszcza i usuwa wszelkie zanieczyszczenia o charakterze organicznym. Po zakończeniu tego procesu oczyszczony już stud bolt trafia roztworu kwasu, który usuwa naleciałości rdzy i kamienia. Kiedy proces ten zostanie zakończony śruby przechodzą do kolejnego etapu, który nazywa się topnikowaniem. Proces ten usuwa tlenki i zapobiega dalszemu utlenianiu elementów złącznych przed kąpielą w gorącym cynku. Proces cynkowania elementów gwintowanych przeprowadzany jest w perforowanym koszu, który wraz ze śrubami jest zanurzany w roztopionym cynku. Po kąpieli kosz z elementami już ocynkowanymi umieszcza się w specjalnej wirówce. Proces wirowania jest istotny z perspektywy Jakości naniesionej warstwy HDG, ponieważ odwirowywanie usuwa nadmiar cynku i zapewnia gładką i czystą powierzchnię gwintów.



stud bolt hdg

Co czyni proces cynkowania metodą HDG tak dobrym rozwiązaniem dla elementów złącznych?


Cynkowanie ogniowe HDG jest doskonałym rozwiązaniem dla elementów złącznych z wielu powodów, poniżej kilka faktów, które być może pomogą Państwu podjąć decyzję, co do sposobu zabezpieczenia przed korozją stud bolt –ów i innych elementów śrubowych.

- cynkowanie HDG zapewnia doskonałą ochronę przed korozją

Cynkowanie metodą zanurzeniową w roztopionym cynku sprawia, że powierzchnia śrub jest zabezpieczona w 100% a warstwa cynku jest jednolita na całej długości śruby i między zwojami gwintu.

- grubość powłoki HDG gwarantuje trwałość zabezpieczenia w długiej perspektywie

Nałożenie warstwy cynku metodą zanurzeniową w rozpuszczonym cynku sprawia, że stud bolt jest zabezpieczony  nieprzepuszczalną powłoką o grubości od 43 do 86 mikronów

- Ocynk HDG gwarantuje najwyższą jakość ochrony katodowej

W przeciwieństwie do innych powłok barierowych, takich jak farby i spraye, ocynk HDG nie prowadzi selektywnej korozji elementów konstrukcyjnych mających styczność ze śrubą

- Powłoka HDG charakteryzuje się bardzo dobrym przyleganiem

Wysoka jakość powłoki HDG sprawia, że ocynk jest trudny do usunięcia a śruby są w stanie przenosić obciążenia rzędu 24,82 MPa bez uszkodzenia powłoki.

- Powłoka HDG jest twarda

Stud bolt –y pokryte cynkiem na drodze HDG charakteryzują się większą twardością niż sam materiał bazowy, co wynika z dokładnego przylegania stopu cynku i stali. Warstwa cynku jest odporna na ścieranie a powłokę jest trudno uszkodzić podczas dokręcania.

- Cynkowanie HDG można stosować w dużej amplitudzie temperatur

Powłokę HDG można stosować w skrajnych warunkach pracy – od temperatur ujemnych panujących w okolicach koła podbiegunowego po zakłady przetwórcze, gdzie temperatura pracy sięga ponad 200 stopni Celsjusza.

- Powłokę HDG można malować !

Śruby zabezpieczone metodą HDG można dodatkowo zabezpieczyć lub oznaczyć nakładając dodatkowe powłoki farby, co oczywiście jeszcze bardziej wydłuży zabezpieczenie przed korozją.

T o tylko niektóre zalety stosowania ocynku HDG na elementach złącznych. Zapraszamy do składania zapytań ofertowych na śruby pokryte HDG.


nakrętki a 194 Gr 2H HDG