PN-H-74303 Nakrętki wysokie do połączeń kołnierzowych

Śruby dwustronne są stosowane przede wszystkim jako elementy do wykonywania połączeń kołnierzowych i zgodnie z normą PN-68/H-74302 takie jest ich podstawowe przeznaczenie. Wykonanie prawidłowego połączenia wymaga jednakże zastosowania odpowiednich nakrętek dedykowanych do konkretnych do śrub dwustronnych. Połączenia kołnierzowe opracowane zgodnie z katalogiem elementów rurociągowych (KER), bardzo precyzyjnie określają wszystkie elementy, które powinno spełniać prawidłowo wykonanie połączenie kołnierzowe. Nieodzownym elementem tego połączenia są nakrętki wysokie wg. PN-68/H-74303.

 PN-68/H-74303

Nakrętki wysokie N-M z materiału C45E


Akces polski w struktury unijne sprawił, że wiele polskich norm przestało być wykorzystywanych i zastąpiły je analogiczne normy według tzw. Euro kodu. Niestety taki stan rzeczy sprawił, że wielu młodych projektantów zapomina o stosowaniu nakrętek śrub i nakrętek według polskich norm, proponując w zamian rozwiązania wg DIN lub ASME. Czy takie podejście jest słuszne? Z całą pewnością dla inżynierów jest to znacznie wygodniejsze, ponieważ programy kalkulacyjne, które są wykorzystywane przez nich w codziennej pracy nie zostały wzbogacone o biblioteki polskich norm. Powszechne stosowanie euro kodu i niemieckich norm wykonawczych sprawia, że produkcja nakrętek wg PN-68/H-74303 stała się niemal marginalnym elementem procesu produkcyjnego a przecież nakrętki te charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami i są odpowiednie obliczenia dostępne w normach branżowych, które pozwalają bez najmniejszego trudu dobrać odpowiednie połączenie kołnierzowe.


nakretka N-M C35E 

Nakrętki wysokie N-M z materiału C35E


Zgodnie z przywołaną wyżej normą  wyróżnia się nakrętki wysokie sześciokątne do połączeń kołnierzowych według następujących kryteriów:

-  Nakrętki wysokie typ N – nakrętki sześciokątne wysokie z podtoczeniem centrującym śrubę dwustronną wykonaną wg PN-68/H-74302 względem otworu w kołnierzu

-  Nakrętki wysokie typ T – nakrętki sześciokątne wysokie z podtoczeniem centrującym tuleję wyrównawczą wg PN-68/H-74304 względem otworu w kołnierzu

 

nakretka N-M

nakrętki N-M i T-M


W produkcji nakrętek N-N i N-T stosujemy następujące materiały:

C35, C35T, C35E, C45E, 42CrMo4, 21CrMoV5-7 i inne według specyfikacji zamawiającego.sposób zabudowy nakrętek N-M

sposób zabudowy nakrętki N ze śrubą dwustronną rodzaju S odmiany B